Ludzie aseksualni nie odczuwają pociągu fizycznego w stosunku do innych, bez względu na ich płeć. Przynajmniej w teorii. Nie jest to spowodowane zaburzeniem ani chorobą – to naturalny stan.

Co to jest aseksualizm? 

Aseksualność, nazywana inaczej aseksualizmem, to jedna z naturalnie występujących u człowieka orientacji seksualnych. Określa brak pociągu fizycznego do innych osób, bez względu na ich płeć (inaczej: brak odczuwania pociągu seksualnego do jakiejkolwiek z płci). Szacuje się, że aseksualizm dotyczy około jednego procenta populacji. 

Co ważne, aseksualność nie jest tym samym co chwilowa utrata potrzeb seksualnych albo abstynencja seksualna. Ludzie aseksualni stale nie odczuwają pożądania fizycznego w stosunku do innych. Są w stanie dostrzegać atrakcyjność estetyczną i dzięki niej wyrażać uczucia w stronę drugiej osoby, jednak nie wiąże się to z pociągiem seksualnym. 

Aseksualizm - kim jest osoba aseksualna?

Osoba aseksualna, inaczej aseksualista, to człowiek, który nie odczuwa pociągu fizycznego w stronę innych osób. Co ważne, nie jest to stan spowodowany zaburzeniem ani chorobą - aseksualność jest jednym z rodzajów naturalnej, zdrowej orientacji seksualnej. Aseksualiści najczęściej nie postrzegają innych osób w sposób seksualny. To znaczy, że nie są w stanie być pobudzeni erotycznie przez wygląd, ubiór lub zachowanie drugiego człowieka. 

W żargonie aseksualiści są często nazywani „asami”. Oficjalna flaga dumy osób aseksualnych składa się z czterech poziomych pasów w kolorach (od góry):

  • czarnym 
  • szarym 
  • białym 
  • fioletowym

Czy każda osoba aseksualna nie uprawia seksu? Nie. Asy (jak nazywa się osoby aseksualne w skrócie) mogą angażować się w zachowania seksualne oraz odczuwać z nich przyjemność. Jest to kwestia indywidualna, często zależna od sytuacji, albo wymagająca spełnienia określonych warunków. Aseksualiści mogą z różnych powodów podejmować zachowania seksualne. Nie oznacza to wcale, że ich orientacja się zmieniła i przestali być aseksualistami. 

Ludzie aseksualni mogą odczuwać potrzebę tworzenia związków i relacji romantycznych z innymi. Aseksualizm* to orientacja seksualna, której nie powinniśmy utożsamiać z orientacją romantyczną. Choć dziś coraz częściej seksuolożki i seksuolodzy mówią o orientacji seksualno-romantycznej.

Zobacz także:

Aseksualność a aromantyczność 

Orientacji seksualnej nie powinniśmy mylić z orientacją romantyczną. O ile pierwsze określenie odnosi się do pożądania fizycznego, które odczuwamy w okresie życia do innych osób, drugie mówi o naszych preferencjach dotyczących związków emocjonalnych. Przykładowo, kobieta może odczuwać pociąg seksualny do dwóch lub więcej płci, ale czuć potrzebę tworzenia relacji romantycznych tylko z mężczyznami. Wtedy jest osobą biseksualną i heteroromantyczną. 

U większości osób orientacja seksualna i orientacja romantyczna pokrywają się. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to norma, która dotyczy każdego. Rozróżnianie tych dwóch terminów jest bardzo ważne dla dużej liczby osób, które są na drodze poznawania siebie i budowania swojej tożsamości. Dzięki występowaniu tego rodzaju określeń są w stanie lepiej zrozumieć swoje uczucia oraz potrzeby. 

Asy, czyli osoby aseksualne mogą być w związkach jeśli właśnie tego chcą. Osoby o każdej orientacji mogą być w dobrych, szczęśliwych związkach i aseksualność nie jest tu żadnym wyjątkiem. Również badania pokazują, że większość asów jest w związkach. Niektóre osoby aseksualne mogą być aromantyczne. Choć u większości osób pociąg seksualny i pociąg uczuciowy ma taki sam kierunek, to czasami one się nie pokrywają -  przeczytamy na stronie sexed.pl. 

Podsumowując, ludzie aseksualni nie odczuwają pożądania fizycznego w stosunku do żadnej z płci. Mogą jednak mieć potrzebę tworzenia związków romantycznych i głębszych relacji uczuciowych z innymi. Aseksualiści mogą być hetero, homo, czy biromantyczni i wchodzić w relacje z innymi osobami. Mogą być też aromantyczni i w ogóle nie odczuwać takiej potrzeby. 

Ludzie aseksualni a spektrum aseksualizmu 

Podejście osób aseksualnych do wszelkiego rodzaju aktywności erotycznej może objawiać się na różne sposoby. Przykładowo, niektórzy aseksualiści mogą posiadać libido, które nie jest zwrócone w stronę innych osób, i czerpać przyjemność z masturbacji. Dla innych sama idea stosunku seksualnego może być nieprzyjemna i odpychająca. Musimy pamiętać też o tym, że ludzie aseksualni mogą uprawiać seks i odczuwać z niego przyjemność mimo swojej orientacji seksualnej. 

W spektrum aseksualizmu możemy znaleźć osoby: 

  • sex-repulsed, czyli takie, które mają negatywne nastawienie do stosunków seksualnych, a sama idea seksu jest dla nich odpychająca; 
  • sex-neutral, czyli takie, które są wobec seksu nastawione neutralnie; 
  • sex-positive, czyli takie, których seks nie odpycha i mogą odczuwać z niego przyjemność.

Dlaczego ludzie aseksualni decydują się na uprawianie seksu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna. Przyjmuje się jednak, że często jest to spowodowane chęcią zaspokojenia potrzeb partnera, spłodzenia potomka lub odczuwania przyjemności podczas kontaktów seksualnych w odpowiednio stworzonych warunkach. 

Ludzie aseksualni a inne orientacje seksualne 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, aseksualność to zdrowa, naturalna orientacja seksualna występująca u około 1 procent populacji. Ludzie aseksualni nie odczuwają pociągu seksualnego w stosunku do innych osób. Jakie są pozostałe rodzaje seksualności człowieka? 

Oprócz aseksualizmu, wyróżniamy trzy główne orientacje seksualne:

  • homoseksualizm 
  • biseksualizm 
  • heteroseksualizm 

Homoseksualizm 

Homoseksualność, nazywana też homoseksualizmem, mówi o pociągu fizycznym do osób tej samej płci, biologicznej lub kulturowej. Szacuje się, że około 5 procent populacji to osoby homoseksualne. 

Heteroseksualizm 

Heteroseksualność, nazywana też heteroseksualizmem, to orientacja seksualna w której dana osoba odczuwa pociąg fizyczny do przeciwnej płci. To orientacja najczęściej występująca u ludzi, z którą obecnie identyfikuje się około 80 procent populacji. 

Biseksualizm

Biseksualność, nazywana też biseksualizmem, dotyczy osób, które odczuwają pociąg seksualny do dwóch lub więcej płci, biologicznych lub kulturowych. Szacuje się, że około 4 procent populacji to osoby biseksualne. 

Inne rodzaje seksualności 

Warto wspomnieć, że badania nad seksualnością człowieka nadal trwają, a temat jest niezwykle obszerny. Dopiero niedawno zaczęliśmy dokładnie poznawać rodzaje orientacji seksualnych występujące u ludzi. Bardzo możliwe, że jest ich więcej niż te, które wymieniliśmy powyżej. Warto wspomnieć tutaj o panseksualizmie, z którym utożsamia się coraz większa liczba osób. Jest to orientacja psychoseksualna, w której dana osoba odczuwa pociąg fizyczny bez względu na płeć. Panseksualiści często nazywają się „ślepymi na płeć”. U podstaw tej orientacji leży stwierdzenie, że każdy człowiek zasługuje na miłość i bliskość, bez względu na płeć lub tożsamość seksualną. 

Niektórzy uważają, że panseksualność jest jednym z rodzajów biseksualizmu. Inni jednak nie zgadzają się z tą tezą i twierdzą, że jest to oddzielna, piąta orientacja seksualna. 

Ludzie aseksualni a coming out 

Czy spotkałaś się kiedyś z pojęciem coming outu? Jest to wyrażenie określające proces samodzielnego ujawniania się przed innymi ludźmi ze swoją orientacją seksualną, tożsamością płciową lub poglądami. Wyrażenie coming out pochodzi z amerykańskiego żargonu i jest skrótem od terminu coming out of closet, czyli wychodzić z szafy. Najczęściej dotyczy mniejszości społecznych i jest procesem, składającym się z wielu etapów. 

Coming outu nie powinniśmy mylić z outingiem, czyli sytuacją, w której druga osoba ujawnia przed innymi czyjąś orientację seksualną, bez zgody i wiedzy, albo nawet wbrew woli „zdemaskowanego”. 

„Zaczyna się to od obserwowania własnych uczuć, prób nazwania własnej orientacji, zrozumienia i zaakceptowania jej. To trochę taki coming out przed samym_ą sobą. Dla niektórych osób będzie to oczywiste i naturalne właściwie od samego dzieciństwa. Wiele osób potrzebuje jednak trochę czasu, żeby poczuć jaka nazwa najlepiej ich lub je opisuje. Następnym etapem może być dzielenie się tą informacją z osobami bliskimi i/lub dalszymi znajomymi, które mogą różnie na to zareagować. Czyli coming out może być procesem złożonym z wielu etapów.” - sexed.pl. 

Z raportu stworzonego w 2017 roku przez Kampanię Przeciw Homofobii wynika, że duży procent asów nie dokonał jeszcze coming outu. Dlaczego ludzie aseksualni mogą mieć problem z przysłowiowym „wyjściem z szafy”? Niestety, większość z nas dalej żyje w heteronormatywnych społeczeństwach, uważających heteroseksualizm za jedyną „właściwą” orientację seksualną. Osoby nieheteronormatywne często spotykają się z brakiem akceptacji od innych, są zrzucane na margines. Czasami mogą natrafić na wrogość, negatywne nastawienie, i wykluczenie. W skrajnych przypadkach mogą spotkać się z aktami agresji ze strony osób przejawiających fobie w stosunku do mniejszości seksualnych. 

Nic dziwnego, że aseksualiści często nie czują się bezpiecznie z podzieleniem się z innymi swoją orientacją seksualną, a proces coming outu może być dla nich długotrwały i składać się z wielu etapów. Jak pomóc zapobiegać stygmatyzacji osób aseksualnych? Musimy przede wszystkim pamiętać, że seks oraz stosunki erotyczne nie czynią nas lepszymi czy pełnowartościowymi ludźmi. Ludzie aseksualni żyją wśród nas i mają pełne prawo do akceptacji i szacunku społecznego. Nie zapominajmy, że ostracyzm lub niechęć w stosunku do mniejszości seksualnych mówi więcej o osobie „atakującej” niż osobie „zaatakowanej”.                       

Szukasz bazy wiedzy lub profesjonalnego wsparcia dla osób należących do mniejszości seksualnych? Skontaktuj się z jedną z poniższych organizacji: 

  • Kampania Przeciw Homofobii, kph.org.pl                
  • Akceptacja, akceptacja.org          
  • Fundacja Trans-Fuzja, działająca na rzecz osób transpłciowych, transfuzja.org          

Polecamy też lekturę: „Aseksualność. Czwarta orientacja” autorstwa Anny Niemczyk. Ta aktywistka, psycholożka i badaczka napisała bardzo ważną i ciekawą pozycję, która skupia się na dość niewidzialnej w naszym społeczeństwie grupie osób aseksualnych. Autorka nie tylko w przyjazny sposób wyjaśnia, czym jest aseksualność, obala narosłe wokół niej stereotypy, lecz także – a może przede wszystkim – oddaje głos osobom aseksualnym. Pozwala, aby ich różnorodne historie wybrzmiały, aby bohaterki i bohaterowie opowiedzieli o tym, czym jest dla nich seksualność, jak im się żyje, z jakimi problemami muszą się mierzyć. Czy możliwy jest udany związek bez seksu? Jak to jest nie odczuwać pożądania? Dlaczego mówi się o aseksualnej orientacji? Na te wszystkie pytania odpowiada właśnie książka Aseksualność. Polecam nie mniej wszystkie pozostałe!

materiały prasowe

 

*Aseksualizm, czy inne tego typu -izmy, to nazewnictwo przestarzałe, dziś stosujemy raczej określenia z końcówką -ość, która nie ma budzi negatywnych skojarzeń, a zatem: heterosekualność, homoseksualność, biseksualność. Poza tym nawiązują do seksualności. Jednak ze względu na wymagania Google'a, chcąc, aby nasz artykuł dobrze się dla wypozycjonował i dotarł do was.