Nie od dziś wiadomo, że dynamika związku jest różna w zależności od różnych czynników: długości relacji, zaangażowania partnerów, a także ich wieku. Naukowców z Instytutu Kinseya zainteresowała zwłaszcza ta ostatnia zależność – czy są jakieś normy i jak wygląda częstotliwość zbliżeń w zależności od tego, w jakim wieku są partnerzy. I co się okazało?

ZOBACZ TAKŻE: Facebook wprowadza funkcję randkowania! Zdetronizuje Tindera? >>>

Że wraz w wiekiem uprawiamy seks coraz rzadziej. Podczas gdy dwudziestoparolatkowie zaliczają dwa spotkania w tygodniu (czyli mniej więcej 112 w ciągu roku), kochankom po 30. taki wynik udaje się osiągnąć tylko co któryś tydzień (czyli około 86 razy w roku). Później jest tylko gorzej – czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie doświadczają fizycznej miłości rzadziej niż raz na siedem dni (czyli mniej więcej 70 razy w roku). Z czego wynikają takie pesymistyczne prognozy? Badacze wskazują, że wszystkiemu winna jest pogarszająca się z wiekiem kondycja fizyczna - dokuczające kochankom dolegliwości czy choroby przewlekłe nie pozwalającego czerpać rozkoszy pełnymi garściami.

A co ze starszymi ludźmi? To zaskakuje najbardziej! Okazuje się, że to badanie w ogóle ich pominęło, czyli z góry założono, że po ukończeniu 50. roku życia ludzie przestają się kochać. Trudno o większy błąd – coraz więcej kobiet chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami twierdząc, że nigdy wcześniej nie zaznały takiej satysfakcji jak właśnie wtedy. Tłumaczą, że spełnienie się w roli matki i zaspokojenie zawodowych ambicji, czyli uogólniając – wywiązanie się z narzuconych społecznie ról, otwiera zupełnie nowy obszar, który pobudza apetyt na nieznane dotąd doznania i pozwala je realizować.

Także sami naukowcy – tym razem ci z uniwersytetu w Manchesterze uznali tę grupę wiekową za istotne źródło wiedzy. Seniorzy zapytani o swoje życie seksualne skarżyli się przed wszystkim na brak wsparcia ze strony lekarzy, którzy mogliby pomóc chęciom dogonić możliwości, ale z jakichś względów tego nie robią.

Ważna jest także inna prawidłowość poparta badaniami – nie chodzi o ilość, ale o jakość. Coraz więcej kobiet deklaruje, że po 36. roku życia zaczęły czerpać ze zbliżeń dużo więcej przyjemności niż dotychczas; inne za to wskazują 40. jako moment objawienia.

Wygląda więc na to, że jeśli zadbać o dwa obszary, czyli jakość relacji z partnerem, a także własną kondycję fizyczną może się okazać, że wbrew statystykom czas działa na naszą korzyść.  

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsza pora na seks? Być może w ogóle nie braliście jej pod uwagę! >>>