Jeśli chodzi o parę Meghan Markle i książę Harry, prześledziwszy ich związek widać gołym okiem, że tradycja królewska w ich przypadku została złamana więcej razy, niż odniesieniu do wszystkich pozostałych członków rodziny królewskiej razem wziętych. A przed nimi jeszcze więcej wyzwań niż dotychczas – po  złączeniu się węzłem małżeńskim trudniej będzie uciec przed zwyczajami obowiązującymi royal family. Już sama ślubna ceremonia i przygotowania do niej wiążą się z określonymi procedurami, którym podporządkowywali się kolejni pretendenci do tronu.

ZOBACZ TAKŻE: Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego: co znajdzie się w weselnym menu? >>>

Poniżej przedstawiamy bardziej i mniej popularne ślubne zwyczaje związane z królewskim dworem– niektóre dobrze znacie, inne być może was zaskoczą.  Wiedzieliście, że ...

Na przyjęciu weselnym królewskiej pary podaje się ciasto owocowe

Ta tradycja sięga czasów Wiktorii i Alberta i dotyczy wszystkich książęcych par – także na weselu Diany i Karola czy Sarah Ferguson z księciem Andrzejem para moda częstowała gości weselnych właśnie takim deserem. Dlaczego owoce? Nie tylko chodzi o to, że w połączeniu z przyprawami i dodatkiem alkoholu były symbolem dobrobytu i bogactwa. Te suszone pozyskiwane były z najdalszych zakątków świata i służyły jako odzwierciedlenie zróżnicowania społecznego Wielkiej Brytanii. A czym poczęstują swoich gości Meghan Markle i książę Harry? Cytrynowym ciastem przekładanym kremem i udekorowanym prawdziwymi kwiatami.  

Po ceremonii goście ślubni dostają kawałek tortu pocztą

Jako że ciasto dłużej niż inne desery pozostaje świeże, tradycją jest, iż ślubni goście wraz z notką z podziękowaniem za przybycie otrzymują jego kawałek drogą pocztową. Jednak ponieważ deser, który zaserwowany zostanie na ślubie Meghan i Harry’ego nie będzie wykonany tak, jak typowe ciasta owocowe nasączone alkoholem, z dodatkiem suszonych owoców i orzechów, ten miły zwyczaj może ominąć ich gości.

Członkowie rodziny królewskiej muszą dostać oficjalną zgodę na własny ślub od królowej

Zgodnie zapisem z Succession of the Throne Act z 2013 roku pretendenci do tronu do 6. linii włącznie, podobnie jak ich narzeczeni, muszą uzyskać oficjalną zgodę królowej na to, by wstąpić w związek małżeński. Narodziny księcia Louisa czyli trzeciego dziecka Kate Middleton i księcia Williama przesunęły Harry’ego na 6. pozycję, więc ten zwyczaj obejmuje także jego i Meghan Markle.

Po ceremonii zaślubin organizowane są dwa, a nie jedno przyjęcie

Pierwsza uroczystość ma miejsce zaraz po ślubie, czyli w godzinach okołopołudniowych, a druga, bardziej intymna, na której goszczą najbliżsi przyjaciele i rodzina, odbywa się wieczorem. W przypadku Meghan Markle i księcia Harry’ego organizatorem tej drugiej imprezy będzie książę Karol.

ZOBACZ TAKŻE: Suknia ślubna Megan Markle - kto ją zaprojektuje? Są nowe typy! >>>

Pan młody w trakcie ślubu ubrany jest w wojskowy mundur

Ten zwyczaj sięga korzeniami XIX wieku – pierwszym, który na ślubnym kobiercu stanął w mundurze był Albert. W jego ślady poszły kolejne pokolenia panów młodych, w tym także William. Nie jest pewne, czy Harry także pojawi się w takim wydaniu – nie jest w linii dziedziczenia tak blisko tronu, jak jego brat. Jeżeli jednak założy mundur, najpewniej pójdzie w ślady brata i zmieni garderobę tuż po samej ceremonii.

W bukiecie panny młodej pojawia się gałązka mirtu

Za bukiet ślubny Meghan Markle odpowiedzialna będzie najlepsza londyńska florystka czyli Phillipa Craddock. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał bukiet jej autorstwa, natomiast nie ma wątpliwości co to tego, że w towarzystwie specjalnie wyselekcjonowanych kwiatów znajdzie się gałązka mirtu. Dlaczego? Tradycyjnie pojawia się w bukietach panien młodych na dworze królewskim jako symbol miłości i dobrobytu. Pierwszą podarowała Victorii matka Alberta, a ta następnie zasadziła ją w swoim ogrodzie. Zgodnie z tradycją każda kolejna pretendentka do korony dostaje taki dodatek do swego ślubnego bukietu - gałązkę z tego drzewa miała w swoim bukiecie córka Victorii podczas swojej ceremonii w 1858 roku, królowa Elżbieta II, księżna Diana i Kate Middleton.

Zaręczyny zawsze ogłaszane są oficjalnie

Pałac Kensington każdorazowo wystosowuje specjalne oświadczenie informujące, że członkowie rodziny królewskiej planują się pobrać. Towarzyszą mu zdjęcia, które nawet po ślubie często pojawiają się w mediach, gdy mowa o nowożeńcach. Po podaniu zaręczyn do informacji publicznej narzeczeni udzielają oficjanego wywiadu.

ZOBACZ TAKŻE: Brat Meghan Markle namawia księcia Harry’ego do odwołania ślubu >>>