Przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Pielęgnujemy relacje, które są dla nas ważne i dbamy o tych, na których nam zależy. Czasem przyjaźń wymaga również poświęceń, rezygnacji z planów i pomocy drugiej osobie. Jedna definicja prawdziwej i szczerej przyjaźni nie istnieje, ponieważ to bardzo złożone zagadnienie. Jak i po czym poznać, że relacja nie jest szczera?

Fałszywa przyjaźń – co to?

Podobnie jak ludziom zdarza się wchodzić w toksyczne związki, tak w naszym życiu czasami pojawiają się fałszywe przyjaźnie. Czym są? Prawdopodobnie wszyscy intuicyjnie wyczuwamy, o jakie relacje chodzi.

Prawdziwy przyjaciel to ktoś, na kim można polegać. Wiesz, że możesz na nim polegać, że nie znikniesz, gdy będziesz go potrzebować. Prawdziwi przyjaciele to ludzie, którzy swoim zachowaniem udowadniają, że jesteś dla nich priorytetem. I w opozycji do tego można zbudować definicję fałszywej przyjaźni. Podczas gdy prawdziwa przyjaźń obejmuje wsparcie, lojalność i bliskość – tych trzech rzeczy nie znajdziemy ostatecznie w osobie, której intencje nie są czyste. 

Fałszywi przyjaciele zwykle czegoś od ciebie chcą, ale nie dają nic w zamian – komentuje krótko psychoterapeutka Annette Nuñez, dodając, że fałszywa przyjaźń jest wtedy, gdy drugiej osobie nie leży na sercu twoje dobro, To taka sytuacja, w której w miejsce prawdziwej troski o ciebie jest zwykła chęć czerpania dla siebie zysków.

Fałszywa przyjaźń – oznaki. Jak rozpoznać fałszywego przyjaciela?

Po czym poznać, że twoi przyjaciele mają nieczyste intencje i są fałszywi?  Oczywiście przyjaźń to bardzo indywidualna i delikatna kwestia, a to, co u jednych okaże się przejawem fałszywej przyjaźni, u innych nie będzie miało znaczenia i będzie pozbawione nieszczerych intencji. Warto więc zaufać swojej intuicji i na spokojnie przemyśleć wątpliwości – jeżeli takie pojawiają się w waszej głowie. Oto kilka sygnałów, które mogą dać ci do myślenia. Jak zachowują się fałszywi przyjaciele?

Nie cieszą się z twoich osiągnięć

Przysłowie o tym, że prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne, ale umiejętność wspierania i radości z sukcesów innych osób także jest sztuką. Jeżeli macie obok siebie przyjaciela, który cieszy się z Waszych osiągnięć bez nuty zazdrości, dbajcie o niego.

Oceniają twoje zachowanie

Nie mylcie tego z konstruktywną krytyką. Jednak niektórym osobom łatwo przychodzi osądzanie innych, a to jest sygnał, że tak naprawdę nie są Waszymi przyjaciółmi, ponieważ w szczerej relacji nie ma miejsca na ocenianie i wydawanie osądów. Zamiast tego powinny pojawić się wsparcie i mądre rady.

Zobacz także:

Lubią dużo mówić o sobie

Albo to kwestia tego, że są egoistami i brakuje im empatii, albo średnio interesuje ich co u Was słychać. Brak zainteresowania, kiedy opowiadacie im o swoich przeżyciach lub ciągłe mówienie o sobie nie sprzyja budowaniu więzi.

Wciąż nie mają dla ciebie czasu

Nie chodzi o to, aby widywać się codziennie. Prawdziwa przyjaźń przetrwa na odległość i może być szczera, kiedy spotykacie się nawet jeden raz na pół roku, ale nawet w takich ciężkich warunkach musisz mieć niezachwianą pewność, że możesz zwrócić się do nich, kiedy będziesz w potrzebie. Jeśli czujesz się lekceważony/a, taka relacja nie ma sensu, a na pewno nie jest to przyjaźń.

Fałszywa przyjaźń – test? Jak sobie radzić?

W internecie znaleźć można wiele quizów czy testów, które mają wyjaśnić raz na zawsze: czy twój przyjaciel jest fałszywy? Umówmy się: w rzeczywistości żaden z nich nie przynosi rozwiązania. Każda relacja jest wyjątkowa i tak naprawdę tylko ty możesz ocenić, czy pomaga ci się rozwijać, czy cię niszczy.

Jeśli masz wątpliwości co do drugiej osoby, zawsze warto na ten temat porozmawiać. Możesz też zapytać inne bliskie ci osoby, jakie mają obserwacje, refleksje na temat relacji, która cię zastanawia. Z pewnością nie wiedzą wszystkiego, ale ich spostrzeżenia mogą ci pomóc rozeznać się w sytuacji. Na koniec dnia jednak  to ty jesteś jedyną osobą, która może ocenić, czy twoi przyjaciele są fałszywi, czy prawdziwi